Tematika, ki je blizu velikemu deležu prebivalstva. Mnogo mladih se vsak dan sprašuje, kaj bi bila za njih najboljša rešitev pri reševanju stanovanjske stiske, še bolj pa oteži njihovo odločitev dejstvo, da različni viri posredujejo različne informacije, ki jih še dodatno zmedejo. Ne glede na trenutno stanje na trgu in naraščajočo inflacijo, pa ni vredno obupati pri iskanju, saj je kljub slabim pogojem mogoče najti odlično ponudbo.
Stanovanjska problematika mladih postaja vse večji problem, veliko mladih je brez nepremičnin, istočasno pa imamo v Sloveniji tudi velik delež praznih in neurejenih nepremičnin. V članku si preberite o različnih možnostih, ki jih imajo mladi danes pri reševanju stanovanjske problematike in kako se ovir na tej poti sploh lotiti. Pišemo tudi o problematiki praznih nepremičnin in možnih rešitvah na tem področju.
Tekom reševanja stanovanjske problematike danes je pomembno, da ostanete racionalni in razsodni, da se ne prenaglite in sprejmete ponudbe prehitro, zgolj zaradi velike želje ali potrebe po nakupu – zato naj bo vodilo pri nakupu hiše, ki je navadno največja življenjska investicija, da ne prehitevate in ste dobro pripravljeni na različne zaplete.
Stanovanjska problematika mladih
Če si pobližje pogledamo stanje na trgu, ki ponuja vse več luksuznih stanovanj in nepremičnin, pridemo do zaključka, da cene ostajajo previsoke za mlade, ki trenutno niso zmogljivi za primerljivo visoke kredite. Rast cen stanovanj v Ljubljani od leta 2020 do 2023 je očitna, cene nepremičnin so se zvišale za več kot 30%, po ocenah stanovanjskih skladov pa v Sloveniji primanjkuje najmanj 10.000 enot.
Ne gre pa le za cene nepremičnin, tudi najemnine so se podražile. V letu 2022 so cene najemnin narasle od 10% pa vse do 20%, kar pomeni, da tudi najem ni več dostopen vsakomur. Po drugi strani pa je dejstvo, da trg v veliki meri oblikujemo prebivalci sami. Cene nepremičnin oblikujeta ponudba ter povpraševanje in dokler bodo kupci ter najemniki pripravljeni in/ali zmožni visoke najemnine plačati, bodo cene ostale visoke.
Pomembno se je zavedati, da so cene v zadnjih letih občutno poskočile, zato je danes težko začeti z nakupom nepremičnine, če nimamo visokih prihodkov in kreditne sposobnosti ter navsezadnje pomoči staršev. So zato mladi obsojeni na draga najemniška stanovanja ali bivanje pri starših?
Bivanjska vprašanja in bivanje pri starših
V veliki meri so bivanjske razmere mladih odvisne od njihovih staršev. Po raziskavah največ tistih ki se je odselilo od doma živijo v nepremičnini, ki je last staršev, sledi najem in šele nato lastniško stanovanje. Slovenija ima posledično zelo velik delež mladih starih od 20-29 ki živijo pri starših, teh je po podatkih Evrostata kar 75% kar nas uvršča v sam evropski vrh. Če vzamemo delež mladih do 34 pa se ta odstotek spusti na 65%. Celotna tabela je na voljo na tej povezavi.
Delež mladih starih od 20-29, ki živijo pri starših:
Vir: Evrostat (2021)
Jasno je da zaradi stanovanjske problematike večina mladih še vedno živi pri starših oziroma si, če so starši postavili dovolj prostorno hišo v njej uredijo lastno stanovanje. To je seveda najcenejša in najlažja možnost mladih, ki ima marsikatero prednost, kot je hitra selitev, manj stroškov tako prenove kot tudi bivanja – se pa morate vprašati, če ste pripravljeni živeti v sožitju s starši saj za marsikoga to ni najboljša rešitev. Mnogi se namreč želijo osamosvojiti in iščejo svobodo.
Mladi imajo pri reševanju stanovanjske problematike predvsem 2 možnosti, to je nakup oziroma najem nepremičnine. Če smo v dilemi, kaj bi za nas bila boljša odločitev – najem ali nakup nepremičnine – se moramo za začetek vprašati po naši finančni zmožnosti in upoštevati vse stroške, ki nas čakajo v primeru lastnega stanovanja ali hiše. Stroški vzdrževanja nepremičnine – teh skrbi morda v najemu nimate, najdemo pa v tem primeru druge pomanjkljivosti, kot je mesečno plačevanje najemnine in strah, da vas najemodajalec lahko izseli itd.
Najemniško stanovanje – trenutna rešitev ali dolgoročna napaka?
Danes se večina mladih odloči za najem stanovanja, saj jim to predstavlja najlažjo in najboljšo rešitev za osamosvojitev. Večina mladih namreč želi po raziskavah biti samostojna. Od tega je več kot 40% teh, ki so se odločili odseliti odšlo v najem, 25% mladim so pomagali z nakupom stanovanja starši , le 16% mladih pa si je uspelo nepremičnino zagotoviti sami.
Če tukaj torej usmerimo pogovor v najem stanovanja, ni nujno to ‘dolgoročna napaka’, sploh za posameznike, ki jim odgovarja fluidnost. Prav tako stanovanje lahko vedno zamenjamo, se denimo zaradi menjave službe ali povečanja družine prilagodimo in preselimo drugam. V takih primerih je na koncu najem lahko cenejši od nakupa.
Seveda pa to ne pomeni življenja brez stroškov – najemnine konstantno nihajo in predvsem v zadnjih letih tudi najem ni več ugodna rešitev. Prav tako smo odvisni od našega najemodajalca, ki nas lahko v nekaj mesecih izseli kadar najde drugačno priložnost za njegovo stanovanje. Veliko najemodajalcev je v letu 2023 v najemniške pogodbe začelo vstavljati tudi proti inflacijske klavzule, ki jim omogočajo povišanje najemnin v skladu z inflacijo.
So pa pri najemu tudi prednosti, najemodajalci privarčujejo pri nekaj velikih stroških, ki jih ima lastnik, to so lahko popravilo streh, menjava oken. Te stroški hitro lahko nanesejo nekaj 10 tisoč evrov. Prav tako najemodajalci nimajo obveznosti z zavarovanjem nepremičnine, davkov na nepremičnine in nihanj na nepremičninskem trgu. V primeru selitev oziroma menjav nepremičnin pa se izognejo tudi velikim stroškom prodaje oziroma nakupa nepremičnine.
Končna odločitev – nakup stanovanja ali hiše
Če ste vse ostale odločitve že predelali in se ne vidite ne doma ali v najemu, je naslednja točka nakup stanovanja ali hiše. Pri tem morate že imeti v mislih vaš finančni položaj, saj v zadnjih letih to postaja še veliko težje kot prej. V letu 2023 je na eni stani prišlo do občutnega povečanja obrestnih mer kar pomeni veliko večji strošek denarja in posledično večjo mesečno anuiteto. Zvišale so se tudi minimalne plače, kar je naenkrat tudi znižalo kreditno sposobnost prebivalstva, saj se jim je znižala razlika do minimalne plače.
V primeru nakupa nepremičnine vedno svetujemo sodelovanje z nepremičninsko družbo in odvetnikom, da boste zagotovo uredili vsako pomanjkljivost in se izognili pravnim težavam, ki vas lahko sicer veliko stanejo.
Pozorni morate biti tudi na urejenost gradbenih in uporabnih dovoljenja, saj v nasprotnem primeru morda ne boste dobili odobrenega kredita, prav tako na postavitev prostorov, kjer vam lahko pomaga arhitekt. Velikokrat sami namreč sploh ne razmišljamo o celotnem prostoru, ki ga dejansko potrebujemo za življenje. Predvsem če kupujemo starejšo gradnjo je pomembno imeti okvirne izračune prenove – velikokrat ljudje mislijo, da bodo namreč na ta način prihranili, a je končni znesek že skoraj – če ne višji od novogradnje.
Potem so tukaj še težave, ki jih lahko prejšnji lastniki prekrijejo, kot so plesen, razpoke ali neiskrenost glede sosedskih odnosov. Zato bodite dobro pripravljeni in že preden se odpravite na ogled nepremičnine imejte vsa potrebna vprašanja vedno pri roki. Ne nazadnje je to življenjska investicija in nikoli ni dobro, da se v tako pomembno odločitev spustite prehitro.
Problematika praznih nepremičnin?
Trenutno živimo v času kjer je preveč ljudi brez domov in veliko domov brez ljudi. Slovenija se je po podatkih OECD v raziskavi leta 2020 znašla kar na 3 mestu po deležu praznih nepremičnin v Evropi, imamo jih kar 11%. Največ praznih nepremičnin z 12% pa imajo Madžarska in Ciper.
Delež praznih nepremičnin:
Vir: OECD (2020)
Rešitev za več stanovanj za mlade bi lahko bila tudi obdavčitev praznih nepremičnin. Za boj proti pomanjkanju nepremičnin so nekatere občine v Avstriji že uvedle zakone, ki jim omogočajo obdavčitev praznih nepremičnin.
Na drugi strani so v Italiji že leta 2008 začeli ponujati hiše za 1 evro v podeželskih mestih, katera so bila del množičnega izseljevanja, več o konceptu hiše za 1 evro si lahko preberete v tem članku.
Projekt hiša za mlade?
Pred časom se je v Sloveniji tudi začel projekt Hiša za mlade družine, s katerim bi mladi lažje prišli do le-te, za kar pa bi morale sodelovati tudi občine pri zagotavljanju zemljišč. Cena za takšno hišo bi tako bila 50.000 €, bi pa tudi obstajala neka prednostna lista za lokalne prebivalce. Ta projekt je sicer še v procesu, a je kljub temu povpraševanje veliko in lahko predstavlja odlično priložnost za vsako družino, ki sanja o svoji lastni hiši in samostojnosti. Več o tem projektu si lahko preberete tukaj.
Zaključek
Stanovanjska problematika mladih je eden izmed največjih problemov s katerim se danes na poti do osamosvojitve in lastne nepremičnine spopadajo mladi. Veliko jih zaradi tega razmišlja tudi o selitvi v tujino, kjer so nepremičnine bolj dostopne. Urejanje stanovanjske in bivanjske problematike v Sloveniji je tako nujno za izboljšanje položaja, ki ga imajo trenutno mladi v družbi